Make-up na citlivú pleť?

Autor: Marie Krbcová, sestra na dermatovenerologickom oddelení a kozmetička - 2018-05-11 12:44:32

obrázek č.1

Regály v drogériách priamo prekypujú rôznymi druhmi make-upov. Ako si však vybrať ten správny, zvlášť ak ste majiteľkou citlivej pleti? Citlivá pleť sa najčastejšie prejavuje začervenaním a výsevom pupienkov. Nevhodný make-up a ďalšie líčidlá ako je púder, riasenka alebo lícenka môžu citlivú pleť zbytočne podráždiť. Pri starostlivosti o citlivú pleť je preto nutné siahať po dostatočne jemnej a šetrnej kozmetike, ktorá pleť upokojí a nedráždi.

Aj keď sa najčastejšie stretávame so spojením citlivej a suchej pokožky, citlivým sa môže stať akýkoľvek typ pleti. Nadmerným opaľovaním a starosťami, starnutím alebo opakovanou aplikáciou dráždivých a vysušujúcich chemických látok, používaním nevhodných kozmetických prípravkov, ale aj vplyvom nepriaznivého okolitého prostredia sa pleť stáva citlivejšia, ľahko sčervená, lúpe sa, svrbí alebo dokonca páli.

Niektoré miesta sú svojou polohou a charakterom predurčené na to, aby boli citlivejšie – vnímavé k látkam a okolitému prostrediu. Platí to najmä o pokožke okolo očí a pier. Pri používaní kozmetiky a make-upu v týchto oblastiach preto musíme dbať na zvýšenú opatrnosť. Určite by sme mali uprednostniť kozmetické prípravky bez konzervačných látok a úplne vylúčiť parfumovanú kozmetiku.

S výberom správneho make-upu vám iste dobre poradí aj vaša kozmetička alebo dermatológ.

Aplikácia líčenia býva pri citlivej pleti zložitejšia, make-up sa totiž hromadí na nerovnostiach pleti (suché miesta, nedokonalosti) a výsledok tak nie je dokonalý. Pri výbere podkladovej bázy alebo make-upu, ktoré nanášame na celú tvár, by sme sa mali riadiť niekoľkými základnými pravidlami:

  • Make-up by sme mali kupovať radšej v lekárni, najskôr si vyžiadať vzorku a doma skúsiť, ako na ňu pleť reaguje. Každá pleť je citlivá na rôzne zložky, a preto je potrebné individuálne kozmetiku vyskúšať.
  • Vyberáme kozmetiku určenú pre citlivú pleť.
  • Na citlivú pokožku je lepšie používať ľahký fluidný make-up a nie hutný kompaktný.
  • Odporúčame tiež zriediť make-up s hydratačným krémom.
  • Pri senzitívnej pleti je nutné vyhnúť sa treniu, ktoré môže pokožku podráždiť. Make-up by sme preto mali aplikovať jemne pomocou hubky alebo vklepávaním prstami.

S výberom správneho make-upu vám iste dobre poradí aj vaša kozmetička alebo dermatológ. A nezabudnite, že rovnako pozorne ako make-up by sme pri citlivej pokožke mali vyberať aj ďalšie líčidlá a prípravky na starostlivosť o pleť.

Komentáre

Môže sa Vám páčiť

Chcete dostávať novinky?

Zaregistrujte sa, oboberajte náš newsletter a získajte prístup k obsahu šitému Vám na mieru!

Dátum narodenia
Máte citlivú pleť?
Hlavné problémy pleti:
Chcem obdržať vzorky produktov Mixa. **

* Položky označené hviezdičkou sú povinné, ostatné sú nepovinné. Prosíme Vás však o uvedenie čo možno najviac údajov, aby sme mohli pripravovať obsah na mieru Vašim potrebám.

** *Balíček 3 vzoriek pre prvých 500 registrovaných užívateľov. Platí od 15. júla do vyčerpania zásob.

Meno a pohlavie
Dátum narodenia
Máte citlivú pleť?
Hlavné problémy pleti: